• bilgi@onlinepsikolojikdanisman.com
  • 0505 421 09 58

Gülümseyen Depresyon: Her şey göründüğü gibi olmayabilir

Bu tür bir depresyon genellikle fark edilmez çünkü çoğu insan depresif bir kişiyi hayal ettiğinde, gerçekten üzgün görünen veya çok ağlayan birini düşünür. Üzüntü ve açıklanamayan ağlama krizlerinin depresyonun ortak özellikleri olduğu doğru olsa da depresyondayken herkes üzgün görünmeyebilir.

İnsanlar Depresyondayken Neden Gülümsüyor?

İnsanların depresyonlarını gizli tutması alışılmadık bir durum değil. İnsanların, mahremiyetlerini korumak istemekten başkaları tarafından yargılanmaktan korkmaya kadar, depresyon belirtilerini gizlemelerinin ve bunu bir gülümsemeyle maskelemelerinin birçok kişisel ve mesleki nedeni vardır. İşte insanların neden depresyonu sır olarak sakladıklarına daha yakından bir bakalım.

Yük Verme Korkusu

Depresyon ve suçluluk el ele gitme eğilimindedir. Sonuç olarak, birçok kişi kendi mücadeleleriyle başkalarına yük olmak istemez. Bu gerçek, başkalarının kendileriyle ilgilenmesinden ziyade başkalarıyla ilgilenmeye alışkın olan insanlar için özellikle doğru olabilir. Nasıl yardım isteyeceklerini bilmezler bu yüzden mücadelelerini kendilerine saklarlar.

Utanç

Bazı insanlar depresyonun bir karakter kusuru ya da zayıflık belirtisi olduğuna inanıyor. Hatta “bu durumdan kurtulabilmeleri” gerektiği yalanına bile inanabilirler. Yapamadıklarında ise kendilerinde bir sorun olduğunu düşünürler. Sonuç olarak depresyona girmekten utanç duyabilirler çünkü bunu kendilerinin halletmeleri gerektiğini düşünürler.

İnkâr

Gülümseme depresyonu, kişinin depresyonda hissettiğini inkâr etmesinden kaynaklanabilir. Gülümsedikleri sürece depresyona girmemeleri gerektiğini düşünebilirler. Birçok kişi kendilerinde bir sorun olabileceğini kabul edemez. Onlar için iyiymiş gibi davranmak, gerçekte nasıl hissettiklerini açmaktan daha kolaydır.

Ters Tepki Korkusu

Bazen insanlar depresyon geçirmenin kişisel ve mesleki sonuçları konusunda endişelenirler. Örneğin bir komedyen veya avukat, işvereninin işini yapma becerisinden şüphe duyacağından endişe duyabilir. Ya da birisi partnerinin depresyonda olduğunu söylemesi durumunda onu terk edeceğinden endişelenebilir. Bu yüzden depresyonda oldukları için yargılanma veya cezalandırılma riskine girmek yerine bir gülümsemenin arkasına saklanırlar.

Zayıf Görünme Endişesi

Gülümseme depresyonu olan kişiler sıklıkla, depresyonda olduklarını açığa vurmaları durumunda başkalarının kendilerinden yararlanacağından korkarlar. Sadece başkalarının kendilerini zayıf ve savunmasız göreceğinden değil, aynı zamanda başkalarının depresyonlarını kendilerine karşı bir koz olarak kullanacaklarından da endişe duyuyorlar. Yardıma ihtiyaçları olduğunu kabul etmek yerine sert bir dış görünüş sergilemeyi tercih ederler.

Mutluluğa İlişkin Gerçekçi Olmayan Görüşler

Sosyal medya mutluluğu gerçekçi olmayan bir şekilde tasvir ediyor. Birçok kişi sosyal medyada geziniyor ve mutlu insanların resimlerini görüyor. Sonuç olarak, zihinsel sağlık sorunlarıyla mücadele edenlerin yalnızca kendileri olduğuna inanmaya başlarlar.  Kendilerini her zamankinden daha yalnız hissedebilirler ve bu onların mücadelelerini gizlemelerine neden olabilir.

Son olarak

Gülümseyen depresyona sahip insanlar genellikle üzüntülerini bir gülümsemeyle ve içsel kargaşalarını ve acılarını gizlemek için tasarlanmış bir dış görünüşle maskelerler. Siz veya sevdiğiniz biri depresyon belirtileri yaşıyor ancak bunu herkesten gizliyorsanız, bu durum için yardım ve umut olduğunu bilmeniz gerekir.

İlk adımı atın ve yardım isteyin. Doğru tedavi ve destekle, dışarıda sahip olduğunuz gülümseme, yakında içinizde hissettiğiniz hisle eşleşecektir.